Przejdź do treści

Instrukcja obsługi wakacji

W okresie szkolnym po głowie non stop krążą myśli ,,byle do piątku’’, ,,byle do świąt’’, a już pod koniec  ,,BYLE DO WAKACJI’’. Jak wszyscy dobrze wiemy, wakacje to zawsze długo wyczekiwany czas, szczególnie dla nas młodych. Wolne od zajęć i obowiązków szkolnych, a dla innych urlop i wolne od pracy. W końcu można porządnie się wyspać, wyjechać tu i tam, po prostu odpocząć.

Faktycznie wakacje jest  to czas wypoczynku, który jest potrzebny nam, aby odetchnąć od zabieganej rzeczywistości. Ale trzeba pamiętać  o Kimś, Kto ten czas nam daje. Oczywiście ten Ktoś to Bóg.

Czy w wakacje każdy pamięta o Nim?

Podczas wakacji, opuszczając swój dom, nie opuszczajmy Boga. Nie możemy pozwolić, aby On był samotny. Czekał aż sobie wypoczniemy. Owszem Bóg poczeka. Poczeka na tego, który zapomina, że od Boga wakacji nie ma. Ale nie pozwól na siebie długo czekać, kiedy to może w końcu przypomnisz sobie, jak dawno nie zawitałeś do kościoła. On będzie przy tobie cały czas i będzie liczył na spotkanie z Tobą. Jak mówi III przykazanie Boże ,,Pamiętaj, abyś dzień święty święcił’’. Żeby dobrze wypocząć, nie wystarczy  dogodzić  tylko ciału, ale trzeba też pomyśleć o wnętrzu.  Nie zapominaj o udziale w niedzielnej Eucharystii oraz, że warto pokrzepić swoją duszę i skorzystać z sakramentu pokuty. Może podczas wakacyjnego wypadu znajdziesz chwilę, aby porozmawiać z Bogiem, poświęcić mu trochę czasu. Przydatna jest też modlitwa w czasie podróży, prosząc o opiekę podczas niej, bezpieczny pobyt na wyjeździe oraz szczęśliwy powrót do domu.

Organizując też swoje wczasy, zastanawiamy się, gdzie to pojechać? Za granicę czy nad polskie morze… Może nie wyjeżdżasz gdzieś dalej, to jednak nie myśl, że wakacje bez wyjazdu to wakacje stracone. Niejednokrotnie też krążą myśli czy dopisze pogoda, albo co spakować. Ważne jest, żeby dobrze to zorganizować i zabrać wszystko co potrzebne. Jednak nie odsuwajmy Boga na drugie miejsce. Są rzeczy ważne i ważniejsze, a przecież On powinien być najważniejszy. Jak powiedział św. Augustyn: Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu. Dlatego planując różne inicjatywy, musimy pamiętać, że to On jest Panem i od Niego zależy, czy coś się wydarzy, czy też nie.

,,Ziemia jest pełna łaskawości Pana’’ (Ps 33, 5)

Codziennie mamy do czynienia z pięknem przyrody. Kiedy znów nadejdzie czas na wczasy, wyjeżdżamy w przeróżne miejsca,  w dalszym ciągu otacza nas to piękno. Widoki rozciągających się pasm górskich, zachodzącego słońca, morskich fal, pogodny sielankowy krajobraz –  no bezcenne! Wszystko, co przez cały czas nas otacza, jest dziełem Boga. On chce, abyśmy poznawali piękno stworzonego przez Niego świata. Zdejmij nogę z gazu i zatrzymaj się na chwilę, żeby podziwiać to, co piękne, to czym obdarował nas Stwórca.

Jezu, Ty się tym zajmij!

Staraj się wykorzystać ten czas jak najlepiej. Nie marnuj go na zamartwianie się drobnostkami, że ktoś może więcej niż ty, albo posiada więcej.  Kiedy przytrafi ci się coś nie po twojej myśli, coś co spowoduje smutek, może nawet złość, ofiaruj to Panu Bogu. Trzeba mieć nadzieję, że wszystko, co się dzieje, ma określony cel. Cytując słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki ,,Tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności’’. Wiedz, że różne rzeczy się zdarzają, dobre i czasem też te złe. Ale pamiętaj, że On ze zła wyprowadzi jeszcze większe dobro. Z kolei my, stajemy się wtedy silniejsi. Musimy być silni Bogiem. Każdy człowiek otrzymuje od Boga taki krzyż, jaki jest w stanie udźwignąć. Musisz po prostu wierzyć. 

Być może znasz jakąś osobę, która w tym czasie jest samotna, chora, dotknięta jakimś kryzysem czy potrzebuje jakiejkolwiek pomocy. Tu kłania się miłość do bliźniego. Zadziałaj coś! Czasami szczery uśmiech podnosi na duchu bardziej niż cokolwiek innego. Spróbuj też poświęcić choć trochę czasu na spotkanie, rozmowę. Może wyślij SMSa, żeby ta osoba wiedziała, że o niej pamiętasz. Ale przede wszystkim otocz ją swoją modlitwą. Zapewne ty też chciałbyś, żeby znalazł się ktoś taki, kiedy masz doła. ,,Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.’’

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

Może tak wakacje z Bogiem?

Oczywiście zawsze można łączyć ten czas wolny z pogłębianiem życia religijnego. Warto wybrać się na różne eventy wakacyjne, czyli coś dla ciała i dla ducha. Na przykład Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu, czyli czas modlitwy, refleksji, muzyki oraz radości, podczas którego można spotkać Boga, wysłuchać świadectwa innych ludzi i wspaniale spędzić swój czas. Innym wydarzeniem wakacyjnym dla każdego jest Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. PPT to pokonywanie drogi mierzonej kilometrami, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym do Naszej Mamy, Pani Jasnogórskiej. Łączy ze sobą trud pielgrzymowania z naszymi intencjami jak i możliwość spotkania cudownych ludzi. Hasło tegorocznej PPT brzmi: ,,Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście’’. Więc wstawaj z kanapy i chodź na pielgrzymkę. Nie ma wymówek, że nie dojdziesz. Bo dla chcącego, nic trudnego i to w dodatku z Bożą pomocą! Może warto tak właśnie w ten sposób zorganizować sobie wakacje z Bogiem.

10 – 14 lipca – Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu

17 – 25 sierpnia – Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę

Czy Bóg nie potrzebuje wakacji?

,,Bóg jest duchem’’ (J 4, 24). Skoro Bóg jest duchem czystym, niezmierzonym i doskonałym, to oczywiste jest, że nie potrzebuje od nas żadnego odpoczynku. W końcu Bóg jest również wszechmogący, więc dlaczego miałby się nami męczyć? Owszem przeżył mękę. Stał się człowiekiem i umarł na krzyżu za nasze grzechy. Dokonał tak potężnego dzieła, abym ja i Ty mógł żyć. Jeżeli już się dla nas tak poświęcił, to po co by miał robić Sobie wakacje? On jest naszym ukochanym Ojcem, który zawsze się nami opiekuje i nie potrzebuje wakacji, bo nas kocha.

Bóg nie robi wakacji od Ciebie, Ty nie rób wakacji od Boga!

Autor: Natalia Stukus

Modlitwa o dobre przeżycie wakacji

Panie Jezu, mój Przyjacielu

Proszę Cię o opiekę podczas wakacji,

Abyś czuwał nade mną w każdej chwili,

Dobrej i złej.

Abym ja zawsze czuł Twoją obecność,

Że Ty zawsze jesteś ze mną.

Abym nie zapominał o Tobie mimo wszystko,

I nie robił sobie wakacji od Ciebie,

Bo Ty nie robisz ode mnie.

Abym nie zapominał o tych,

Którzy nie mogą sobie pozwolić na wakacje.

Abym wraz z każdym spojrzeniem w niebo,

I piękno Twojego stworzenia,

Podziwiał i poznawał lepiej świat.

Abym dobrze odpoczywał

Razem z rodziną i przyjaciółmi

I razem z Tobą.

Amen.